it2325

Nastavení fotoaparátu

Dovolil jsem si článek nazvat “Svatá trojice fotografa”, protože pokud nedokážete aspoň zjednodušeně vysvětlit, co aspoň ty základní 3 nastavení dělají, tak se dál nepohnete. Proto by se měl každý fotograf naučit, jak s nimi zacházet a znát je tak dobře, jako biskup svaté texty.

BilaKosile (2560px]

Samuel Svoboda

Student

Rychlost závěrky

Rychlost závěrky je doba, po kterou je otevřena závěrka fotoaparátu, aby na senzor dopadalo světlo. Tato doba se měří v sekundách nebo zlomcích sekundy, například 1/1000, 1/250, 1/60, 1/15, atd. Krátká rychlost závěrky, jako 1/1000 sekundy, zmrazí rychlý pohyb a eliminuje rozmazání, což je ideální pro sportovní nebo akční fotografie. Naopak, dlouhá rychlost závěrky, jako několik sekund, umožňuje zachytit pohyb jako rozmazání, což je užitečné při fotografování nočních scén nebo tekoucí vody. Výběr správné rychlosti závěrky je tedy klíčový pro dosažení požadovaného efektu v konečném snímku.

Dlouhá rychlost závěrky

Krátká rychlost závěrky

Clona

Clona je nastavení fotoaparátu, které kontroluje množství světla procházejícího objektivem k senzoru. Vyjádřena je clonovým číslem (např. f/2.8, f/16), kde nižší čísla znamenají větší otvor clony a více světla, zatímco vyšší čísla znamenají menší otvor a méně světla. Velikost clony ovlivňuje hloubku ostrosti; menší clonová čísla (větší otvor) vedou k menší hloubce ostrosti a rozostření pozadí, zatímco větší clonová čísla (menší otvor) zvyšují hloubku ostrosti a více objektů v obraze je ostrých. Clona také ovlivňuje expozici snímku, což může být kompenzováno nastavením rychlosti závěrky nebo citlivosti ISO.

Menší hloubka ostrosti

Větší hloubka ostrosti

ISO

ISO je nastavení fotoaparátu, které určuje citlivost senzoru na světlo. Nižší hodnoty ISO (např. ISO 100) znamenají nižší citlivost a méně šumu, což je ideální pro jasné podmínky. Vyšší hodnoty ISO (např. ISO 3200) zvyšují citlivost senzoru, což umožňuje fotografovat při slabém osvětlení, ale také zvyšují šum v obraze. Správné nastavení ISO je klíčové pro dosažení vyvážené expozice a kvalitního snímku. Vyšší ISO je užitečné v tmavších prostředích, kde potřebujete zachytit více světla bez použití dlouhých expozičních časů.

Větší ISO

Menší ISO

Větší ISO
Menší ISO

Základní módy focení na fotoaparátu

AUTOmat

AUTO režim je ten nejlepší pro začínající fotografy, kteří právě vzali foťák do ruky. V tomto režimu se váš foťák stará jak o ISO a clonu, tak i o rychlost závěrky. Tento režim má však své mouchy. Váš foťák neví, jak vy chce aby fotka vypadala a tak se snaží, aby jste neměli moc černé stíny a zároveň moc jasné světla. To se mu ne vždy daří, tak jak chcete. Pro začátek, kdy se učíte správné kompozice to stačí, ale později bych doporučil šáhnout i po jiných režimech

Manual

Režim Manual se nejvíce používá v situacích, kdy máte všechen čas světa a můžete si hrát s nastavením všeho. Je to taky ten nejtěžší na používání, jelikož opravdu vše máte pod kontrolou vy a tak musíte vědět co dělat. Nebojte se, není to tak těžké. Nutno je také říct, že tento režim není vhodný vždy. Když třeba jste na akci, kde nemáte moc času s nastavováním všeho, tak je lepší využít režim Priorita clony nebo Priorita času.  

Priorita clony

První z poloautomatický režimů Priorita clony vám poslouží v situacích, kdy potřebujete rychle zachytit moment a nemáte moc času. Foťák za vás nastaví rychlost závěrky, ale vy za to můžete nastavit ISO i clonu a tím ovládat rozostření celé fotky.  Tento režim bych doporučil fotografům, kteří mají aspoň nějak zvládnutou kompozici a chtějí se naučit správně používat clonu

Priorita času

Režim Priority času je stejný jako režim Priority clony s tím rozdílem, že teď nemůžete sami nastavit clonu, ale pouze rychlost závěrky a ISO. Tento režim bych doporučil fotografům, kteří mají aspoň nějak zvládnutou kompozici a chtějí se naučit správně používat rychlost závěrky.

Programová automatika

Abychom si dokončili naše kolečko, tak režim Programová automatika tentokrát dává vám možnost pouze nastavení ISO a o clonu s rychlostí závěrky se postará kamera. 

Další důležitá nastavení fotoaparátu

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé je důležité, protože celé fotce dáte její teplotu. Zjednodušeně nastavujete, jestli fotka bude více do oranžova, modra a nebo jestli bude vyvážená. Jak při své cestě zjistíte, jiné světelné podmínky, jiné zdroje světla a jiné překážky před světlem dodávají světlu svoji barvu a tím pádem fotka buď vypadá moc oranžově nebo naopak modře/studeně.

Měření expozice

Toto nastavení se nedá použít v režimu Manual, jelikož funkce této možnosti nastavení je, jak jde podle názvu poznat, měření expozice. Podle možnosti, kterou si vyberete, tak foťák může měřit správnou expozici pouze v místě aktivního zaostřovacího pole(bodové měření), ve střední části obrazového pole(měření se zdůrazněným středem) a nebo v celém obrázku (Metrix na Nikonu). 

Korekce expozice

Pokud máte problém s exponováním fotky, protože jste např. ve špatně osvětleném prostředí, tak se hodí digitálně přidat či ubrat světelnost. Osobně toto nastavení nikdy nepoužívám, ale může to být pouze tím, že jsem nepřišel na krásu tohoto nástroje.

Pomocná videa

Test